ABD, YPG için seferber oldu


Photo published for ABD, YPG için seferber oldu

 YPG’yi desteklemek için Haseke ve Aynel Arap’a 2 hava üssü kuran ABD, örgüt kontrolünde bulunan alanlarda konuşlu askeri nokta sayısını 8’e çıkardı

ABD, Suriye’de müttefik olarak nitelediği PKK/PYD‘nin kontrolündeki bölgelerde iki hava üssü ve 8 askeri noktada özel birlikler ve ekipman bulunduruyor. ABD özel kuvvetleri,  YPG‘ye, DEAŞ’a karşı destek verirken, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine karşı da örgüte adeta kalkan oldu. ABD daha önce Haseke Rümeylan’da kargo uçaklarının iniş yaptığı üssü 2015’te kurmuştu. Mart 2016’da ise Aynel Arap’ta (Kobani) Harab Işk köyünde kurulan üsse helikopterler iniş yapabiliyor.

HASEKE: Tel Beyder, Tel Temir’de ve Şeddadi bölgesinde, Cebse gaz ve petrol alanında, Deyrizor ilinde de ABD kuvveti mevcut tutuluyor.
MÜNBİÇ: Sacu çayının batı kıyısındaki Ayn Dadat beldesinde ve bu noktanın batısındaki Uşariye beldesinde ABD birlikleri bulunuyor. Buradaki birlikler, PKK/PYD’yi, ÖSO’ya karşı koruma amacıyla Sacu çayı boyunca devriye geziyor.
RAKKA: Aynel Arap (Kobani) ilçesinin güneyinde bulunan Miştanur Tepesi, Ayn İsa beldesinin, daha batıdaki Sırrin ilçesinin Sept beldesinde ABD birlikleri konuşlu bulunuyor.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.